Çocuklarda Disiplin


Bebeklerde de çocuklarda da disiplin kişiliğin gelişmesinde en önemli konudur. Disiplin ile cezalandırma konusunun birbirine karıştırılmaması gerekmektedir. Azarlamaktan başlayan ve içine dövmenin de girdiği cezalandırma yöntemleri çocuklarda ters tepecek ve istenmeyen sonuçların yaşanmasına neden olacaktır. Disiplinli bir yaklaşım anne ve baba tarafından aynı bilinç içinde uygulanmalıdır.

Yaşam alanlarının çocuk ihtiyaçlarına göre ayarlanması çocukların bulundukları ortamda özgür olmasını sağlayacaktır. Yavaş yavaş ayaklanan ve meraklı bir bebeğin ortada bulduğu şeyleri karıştırmak istemesi son derece doğaldır. Yaşanacak tehlikelere karşı alınacak önlemler ise bebeklerin sürekli ikaz edilmesinin önüne geçecektir. Yasaklanan davranışların haklı sebepleri ile ilgili çocukların gerekli şekilde uyarılması gerekmektedir. İstenmeyen davranışların yapılmasını önlemek için ikaz etmek yerine bebeğin dikkatinin farklı bir yöne çekilmesi tercih edilmelidir.

Çocukların attıkları golün yenmemesi ebeveynlerin üzerinde durması gereken bir konudur. Bu aşamada özellikle ağlayan çocuklara karşı ciddi bir disiplin süreci hayata geçirilmelidir. Bulunulan ortamda susması ya da istediğini elde ederek rahatsızlık vermemesi için şımartılan çocuklar bu yöntemi başarı olarak algılayacak ve her sıkıştığında hayata geçirecektir. Disiplin çocuğun gelecekte mutlu bir yaşam sürmesi için uygulanması gereken davranış biçimidir.

Ebeveynlerin çocuk büyütmenin ne kadar zor olduğunu bilmesi ve gerekli gördükleri yerde de bir bilene danışması işleri biraz kolaylaştıracaktır. Her istediği anında yerine getirilen çocuklar gerçek hayatta karşılaştıkları zorluklar ile mücadele etmek konusunda yeterli gelişimi sağlayamayacaktır. Bu durum mutsuzluk olarak geri dönecektir.

Doğru ve yanlışın öğretilmesinin yanı sıra nelerin yapılabileceğinin veya yapılamayacağının da kurallarının konması ve en önemlisi anne ve babanın bu aşamada tutarlı davranması son derece önemlidir. Kuralların öğretilmeden önce aile içinde de uygulanabilir hale gelmesi gerekmektedir.