Anne Sütü ve Emzirme


Anne sütü hayatın bir mucizesidir. Hem bebeklere hem de annelere inanılmaz avantajlar sağlayan anne sütü ilk 6 ay boyunca bebeklerin gelişimi ile ilgili her türlü ihtiyacı karşılayacak kapasiteye sahiptir. Dünyada her yıl milyonlarca bebek anne sütü alamadığı için enfeksiyon hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıyadır.

Anne sütünün bebek için son derece önemli olduğu günümüzde yapılan bilinçlendirme çalışmaları eşliğinde herkes tarafından öğrenilmiştir. Anne sütü içeriği bebeğin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bebek için sindirimi en basit olan gıda, aynı zamanda anneler içinde büyük bir kolaylıktır. Hazırlanması gerekmeyen ürün içim için ideal sıcaklığa sahiptir. Emme refleksi bebeğin emme, çene ve diş eti üzerinde de olumlu gelişim sağlamaktadır. Bu refleks aynı zamanda bebeğin kendini güvende hissetmesini de sağlamaktadır.

Bebeğin yanı sıra annenin doğum sonrası kilolarından kurulması konusunda da fayda sağlayan emzirme süreci, göğüs kanseri riskini de azaltmaktadır. Emzirme sürecinin ilk saatleri ve günleri anne ve bebek için bazen sancılı geçebilir. Bu yeni yaşam biçimine zaman için alışılır ve karşılıklı olarak sıcak bir iletişimin en kuvvetli temelleri de bu süreçte atılmış olur. Huzursuzlanan ve emmeyi başaramayan bebeklerde pozisyon değişiklikleri yaparak en doğru seçenek kısa zaman içinde tespit edilebilir. Annenin emzirme konusunda kararlı olması başarılı bir sürecin en önemli kısmı olarak değerlendirilebilir.

Bebeğin her acıktığı zaman emzirilmesi ve gelişimi normalse ilk 6 ay anne sütü dışında hiçbir ek gıda takviyesi yapılmaması önerilmektedir. Anne sütü bebeklerin su dahil olmak üzere her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde düzenlenmektedir. Annelerin emzirme işlemine başlamadan önce ellerini yıkamaya özen göstermesi gerekmektedir.