Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı?


Bebeklerin rutin kontroller esnasında fiziksel gelişimleri kontrol edilmektedir. Yeterli kiloyu alan ve boyu uzayan bebekler 5-6 aya kadar anne sütü ile beslenmeye devam  etmelidir. 6. aydan sonra ise ayına uygun ek gıdaların hazırlanması önerilmektedir. Bu aşamada bebeklerin zorlanmaması son derece önemlidir. Bu geçiş süresinde bebeklere yeterli zamanın tanınması ve yeni tanışılan gıdalara karşı tepkileri gerektiği şekilde ölçülmelidir.

Bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenmesi anneler için son derece önemli bir konudur. Bu süreçte yapılan hatalar geleceğe ciddi şekilde yansıma gösterebilir. Verilen katı gıdaların önce püre olarak hazırlanması ancak zaman içinde çocukların aldıkları gıdanın tadına varacakları şekilde hazırlanması önerilmektedir. Bebek ve çocukların bir birey olduğu yemek hazırlığı sırasında gözlerden kaçırılmamalıdır. Süt, yumurta akı ve bal, bebek beslenmesinde 1 yaşa kadar kesinlikle önerilmemektedir.

Her türlü besinle azar azar tanışmak ve damak tadına uygun olarak beslenme şeklinin düzene girmesi ek gıdalara geçişte dikkatli bir şekilde ayarlanmalıdır.